Megjelent a ISO/CIE 10916:2024 szabvány

Fény és világítás – Az épületek világításának energiahatékonysága – A természetes világítás hatásának számítása

Ezt a nemzetközi szabványt az ISO/TC 274, Fény és világítás Műszaki Bizottság készítette a Nemzetközi Világítástechnikai Bizottsággal (CIE) együttműködve.  Hatályon kívül helyezi és felváltja ISO 10916:2014 szabványt. 

Ez a nemzetközi szabvány egy olyan szabványrendszer része, amely lehetővé teszi, hogy értékeljék az épületek általános energetikai állapotát. A homlokzatok és a tetőablakok lényeges hatással vannak az épület energia-egyensúlyára. Ez a dokumentum lehetővé teszi a homlokzati és tetővilágítási rendszerek nappali világítással és világítással kapcsolatos elemzését és optimalizálását.  Számítási módszertan határoz meg a függőleges homlokzatokon és felülvilágítókon keresztül a nem-lakáscélú épületekbe behatoló természetes fény havi és éves mennyiségének számítására, valamint ennek a villamos energiaigényére gyakorolt hatására. Alkalmazható meglévő épületekre, valamint új és felújított épületek tervezésére is. Ezenkívül megadja a teljes világítási energiamérleg egyenletét. A természetes benapozás becsléséhez és ettől függő mesterséges világításvezérlő rendszerek értékeléséhez egyszerű, táblázatalapú számítási megközelítés áll rendelkezésre. Az egyszerű módszer leírja az épület zónákra való felosztását a világítási feladatoknak megfelelően, valamint a függőleges homlokzati rendszerek és a felülvilágítók által szolgáltatott természetes fény hasznosításának módját, valamint azt, hogy az ettől függő világításvezérlő rendszerek hogyan befolyásolják az energiaigényt. Figyelembe veszi az (opcionálisan) árnyékolási és fényirányítási tulajdonságokkal rendelkező dinamikus függőleges homlokzatokat, azaz lehetővé teszi a homlokzati megoldások optimalizálását közvetlen napsütés és diffúz égbolt alatt is. A tetővilágítási rendszerek esetében olyan szabványos, statikus megoldásokat vesz figyelembe, mint a rejtett világítás és a folyamatos tetőablakok. A módszer különböző szélességi fokokra és éghajlatokra alkalmazható. A szabványos építési zónák esetében az üzemeltetési idők meg vannak adva. A részletes elemzéshez tartalmaz egy megközelítést a napfény fényenergia-igényre gyakorolt hatásának óránkénti vagy ennél is gyakoribb kiszámításához.  Az épület általános teljesítményértékelésének támogatása érdekében további napfény teljesítménymutatókat tartalmaz az épület általános szintjére vonatkozóan. 

A kiadvány angol nyelven íródott. 97 oldalból áll, 51 ábrával és 37 táblázattal, és könnyen beszerezhető a CIE vagy ISO webáruházaiból.

ELŐADÓI REGISZTRÁCIÓ