Milyen lehetőségeket rejt a mesterséges intelligencia a világítástervezők munkájában?

Az idei fizikai Nobel-díjat az amerikai John Hopfield és a brit Geoffrey Hinton kutató kapta. Mindkét tudós a mesterséges neurális hálózatokkal végzett gépi tanulás kutatásának élvonalába tartozik. Geoffrey Hinton, akit néha a „mesterséges intelligencia keresztapjaként” emlegetnek, a múltban többször is figyelmeztetett a mesterséges intelligencia gyors fejlődésének lehetséges veszélyeire. A New York Timesnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a technológiai vállalatok közötti verseny „veszélyes ütemben” hajtja az egyre újabb és újabb mesterséges intelligencia-rendszerek fejlesztését.
Azonban a mesterséges intelligenciában rejlő számtalan lehetőség a világítástervezők számára is érdekes terület.

Energiahatékonyság és fenntarthatóság
A mesterséges intelligencia egyik legnagyobb előnye a világítástervezésben minden bizonnyal az energiafogyasztás optimalizálásának képessége. A mesterséges intelligencia képes valós időben elemezni egy épület energiaigényét, és intelligens világításvezérléssel javaslatokat tenni arra, hogyan lehet villamos energiát megtakarítani. Ez magában foglalja az olyan intelligens rendszerek integrálását, amelyek automatikusan dimmelik vagy kikapcsolják a fényt, amikor a helyiségek nincsenek használatban. Ez nemcsak a világítás minőségét javítja, hanem az ökológiai lábnyomot is minimalizálja.

Adaptív világítás
A mesterséges intelligencia segítségével a világítási rendszerek dinamikusan alkalmazkodhatnak a változó körülményekhez. Kulturális intézményekben, például múzeumokban, színházakban vagy templomokban a mesterséges intelligencia automatikusan a napszakhoz, a látogatók mozgásához vagy az egyes eseményekhez igazítja a világítást, hogy optimális fényviszonyokat biztosítson. Az érzékelők és a mesterséges intelligencia automatikusan szabályozhatja a fényáramot és a színhőmérsékletet is, hogy a lehető legjobban kiemelje a műalkotásokat, előadásokat vagy építészeti alkotásokat.

A világítási tervek szimulációja
A mesterséges intelligencia által vezérelt világításszimulációs szoftverek segítségével a világítástervezők valós időben láthatják, hogy a különböző fényforrások, fényáramok és színtónusok hogyan fognak működni egy térben. Ezek a szimulációk a fény és a fényvisszaverődés fizikai modelljein alapulnak a különböző környezetekben. A mesterséges intelligencia képes optimalizálni az eredményeket azáltal, hogy automatikusan elvégzi a
kívánt hangulat vagy hatékonyság eléréséhez szükséges beállításokat.

A tervezési folyamatok automatizálása
A mesterséges intelligencia automatizálhatja azokat a tervezési feladatokat, amelyeket egyébként kézzel kellene elvégezni. Például segíthet az optimális világítási forgatókönyvek kiszámításában olyan összetett terekben, mint a színházak, múzeumok vagy templomok. A mesterséges intelligencia algoritmusok hatalmas mennyiségű adatot, például a helyiségek méretét, az építészetet és az anyagokat elemezhetik, és javaslatot tehetnek a leghatékonyabb és esztétikusabb fényeloszlásra.

Személyre szabott világítási megoldások
A mesterséges intelligencia képes reagálni az egyéni igényekre és személyre szabott világítási megoldásokat kidolgozni a különböző események vagy felhasználói csoportok számára. Iskolákban vagy óvodákban például a mesterséges intelligencia a tanulók tevékenységéhez vagy életkorához igazíthatja a világítást – akár koncentrált tanuláshoz, akár kreatív projektekhez.


Forrás: Licht hírlevél 2024.10.

ELŐADÓI REGISZTRÁCIÓ