A tudósok szuperfekete fát hoztak létre. A „Nxylon”-nak elnevezett faanyag szinte teljesen elnyeli a fényt. A véletlennek köszönhető termék európai hársfából készülhet.
A kanadai tudósok tulajdonképpen egy víztaszító fát akartak előállítani. Ennek során felfedezték, hogy a fa sejtjeinek végei feketévé váltak, és a szokásosnál több fényt nyeltek el.
„Az ultrafekete vagy szuperfekete anyag a ráeső fény több mint 99%-át képes elnyelni – lényegesen többet, mint a normál fekete festék, amely a fény mintegy 97,5%-át nyeli el” – mondja Philip Evans professzor a felfedezésről.
Az „Nxylon” nem igényel pigmenteket a fekete szín eléréséhez, befogja a fényt, sőt annak kevesebb mint egy százalékát veri vissza. Evans és doktorandusz hallgatója, Kenny Cheng a fát jelentő görög xylon szóról és az éjszaka istennőjéről, Nyxről nevezték el terméküket.
A szuperfekete anyagokat eddig a csillagászatban és a napelemekben használták. Az Nxylon a hagyományos luxuscikkek anyagainak fenntartható alternatíváját jelenti. Például helyettesítheti az ébenfát vagy a rózsafát.
„Az Nxylon olyan fenntartható és megújuló anyagokból készülhet, amelyek széles körben elérhetők Észak-Amerikában és Európában, ami a fa új alkalmazásaihoz vezet” – magyarázza Evans az előnyöket.
Az újonnan létrehozott szuperfekete fa hozzájárulhat a távcsövek, optikai eszközök és fogyasztási cikkek új fejlesztéseihez.
Forrás: lichtnet.de