A LightingEurope üdvözli az ESPR (Ecodesign for Sustainable Products Regulation) kiadványt, amely mérföldkövet jelent az EU körforgásos gazdasági menetrendjében. 2024 június 28-án új korszak kezdődött a környezetbarát tervezésben, amikor az EU Hivatalos Lapjában megjelent a fenntartható termékek környezetbarát tervezéséről szóló rendelet (ESPR).
Az Európai Bizottság 2022. márciusi jogalkotási javaslatát követően az uniós társjogalkotók – az Európai Parlament és az EU Tanácsa – több mint két éven át dolgozták ki a jövőbeli ökodizájn-szabályok követelményeit és intézkedéseit. Ezek a szabályok az uniós piac kulcsfontosságú termékeire, köztük a világítástechnikai termékekre is vonatkoznak majd.
A LightingEurope aktívan részt vett a jogalkotási folyamatban, képviselte a világítástechnikai iparágat, kapcsolatot tartott az Európai Parlament tagjaival és a tagállamok állandó képviseleteivel, valamint együttműködött más iparági szövetségekkel is a közös kezdeményezésekben.
„Mint mindig egy összetett jogalkotási folyamatban, egyes csatákat megnyertünk, másokat elvesztettünk, de összességében a LightingEurope üdvözli az ESPR-t, és az EU körforgásos gazdasági menetrendjének kulcsfontosságú előrelépéseként ismeri el” – mondta Elena Scaroni, a LightingEurope főtitkára. A rendelet olyan környezetbarát tervezési követelményeket vezet be, amelyek az energiahatékonyság mellett olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a tartósság, a javíthatóság, az aggályos anyagok jelenléte, az újrahasznosított tartalom és a környezeti
lábnyom.
Az új rendelet célja továbbá, hogy megakadályozza az eladatlan fogyasztási cikkek megsemmisítését, és közvetlen tilalmat ír elő egyes eladatlan termékek, például a textíliák és a lábbelik megsemmisítésére.
Az új környezetbarát tervezési keretrendszerben nagy figyelmet fordítanak arra is, hogy a fogyasztók jobb tájékoztatást kapjanak a termékek fenntarthatósági jellemzőiről, többek között a „digitális termékútlevél” révén.
„Nagyra értékeljük a termékspecifikus felhatalmazáson alapuló jogi aktusok hatálybalépése és alkalmazása közötti 18 hónapos átmeneti időszakot, amely elegendő időt biztosít a gazdasági szereplőknek az új követelményeknek való megfelelésre” – mondta Elena Scaroni, a
LightingEurope főtitkára.
„Az aggodalomra okot adó anyagok nyomon követésére vonatkozó kötelezettség például jelentős hatással lesz a gyártókra, tekintettel a társjogalkotók által elfogadott tág meghatározásra, annak ellenére, hogy a veszélyes anyagok ésszerűbb és arányosabb listája mellett érvelünk” –tette hozzá.
A LightingEurope is erősebb végrehajtási rendelkezéseket remélt, de a tárgyalások során az EU Tanácsának álláspontja érvényesült, ami gyengébb végrehajtási keretet eredményezett.
Pozitívum, hogy a digitális formátumú használati utasításokra vonatkozó kérésünket elfogadták és beépítették a jogalkotási folyamatba.
Forrás: Trends in Lighting – JULY 10, 2024 hírlevél